Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Дністровське водосховище - український рай з неймовірними пейзажами

12 тис.

Якщо ви любите подорожувати і хочете насолодитися повітрям, яке настояне на цілющому різнотрав'ї плеса річки, - то вам до живописних берегів сивого Дністра. Його в давнину називали великим, і це справедливо. Дністер – найдовша  (1362км) річка України, що починається і закінчується на території держави. Вона народжується на Львівщині в передгір'ї Карпат на висоті майже 900 м поряд з кордоном з Польщею. Блакитна звивиста стрічка Дністра пересікає на своїй дорозі третину областей нашої країни і сполучає Молдову з Придністров'ям. Сучасна назва річки бере свій початок з часів древньої Русі і означає "швидка вода". Древні греки називали її Тірас, римляни - Данастріс .

Красу і велич Дністра важко описати словами. Опинившись на березі цієї річки, всі свої проблеми і турботи ви залишите десь там в іншому, буденному житті. А тут спокій, благодать і маленький рай на землі. 

Кожна людина буде заворожена неймовірною потужністю і гармонією Дністра. Обривисті каньйони, рясно порослі змішаним лісом, десятки тисяч рослин і тварин доповнюють один одного і гармонують між собою.

На берегах річки і в навколишніх селах зустрічаються пам'ятники культури різних, населяючих долину Дністра народів (церкви, костели, монастирі, палаци, розвалини замків і фортець). У долині річки і в прибережних кручах зустрічаються печери, які служили притулком для ченців.

Річка Дністер утворює живописний каньйон з прямовисними стінами висотою від 60 до 130 м. Дністровський каньйон тягнеться на 250 км. від гирла Золотої Липи до гирла Збруча. Згідно з рішенням всеукраїнського Інтернет - опитування, результати якого були оголошені 26 серпня 2008 року, каньйон Дністра визнаний одним з 7 природних чудес України. Він утворився в результаті специфічної геологічної будови місцевості, а також тектонічних рухів і процесів водної і вітрової ерозії. Ліва і права сторона каньйону належать різним областям: ліва - Тернопільській і Хмельницькій, а права - івано-франківській і Чернівецькій. Теплий клімат в каньйоні відрізняє цю місцевість від інших територій Західної України. Стіни каньйону затримують сонячне тепло, захищають від холодних вітрів. Навесні все розцвітає на 2-3 тижні раніше, ніж на сусідніх територіях.

Каньйон річки створює повну ілюзію того, що ти за тисячі кілометрів від цивілізації. Залишається лише відпочивати, ловити рибу, насолоджуватися кожною миттю перебування в цьому місці. Хто хоч би раз побував на Дністрі в цих благодатних місцях і доторкнувся до цієї величі, той прагне знов і знов, чого б це не коштувало, повернутися сюди. Красивою і привабливою для туристів частиною територій Дністра є Дністровське водосховище (Галицьке море) з прекрасним каньйоном, одним із наймальовничіших в Східній Європі.

Водосховище було створене 1981-1987 роках за проектом інституту «Укргідропроект» - одне з найбільш значних, які були створені на Україні в 80-і роки. Площа дзеркала водосховища складає 142 км2.

Наповнення водосховища відбувалося з кінця 1981 року по 1987 рік.

Водосховище дозволяє здійснювати сезонне регулювання стоку Дністра з переходом на багатолітнє і дозволяє забезпечити зрошування 500 тис. га орних земель. Крім того, вже 25 років населені пункти Молдови і України, розташовані на берегах Дністра від ГЕС до Чорного моря, не страждають від руйнівних дій паводків і весняних льодових заторів. 

Створення Дністровського водосховища стало важливим доповненням унікальності Подільського краю.

Основне призначення водосховища – гідроенергетика. На Дністровському водосховищі зведена Дністровська ГЕС. Будівництво Дністровської ГЕС почалося в 1973 році. 12 грудня 1983 року був введений в експлуатацію останній - шостий агрегат гідроелектростанції. Разом з виробленням електроенергії, забезпечується захист населених пунктів від повеней, а також водопостачання населення, промисловості і зрошування.

Дністровське водосховище - це дійсно море, хіба що вода в ньому несолона. Довжина водоймища складає 204 км., середня ширина – 800 м, середня глибина – 21 м (найбільша глибина - біля Бакотського печерного монастиря – 50 м). Вода у водосховищі чиста і придатна для купання, верхній шар води прогрівається вже в травні.

Долина Дністра, особливо в середньому Подністров’ї, є калейдоскопом живописних ландшафтів, які змінюють один одного за кожним наступним поворотом русла.

Гірські породи, що складають прямовисні береги річки, висота яких інколи сягає 150 м, ретельно зберігають літопис нашого краю за останніх більш, ніж півмільярда років. Як вартові вишикувалися міцні скелі. Їх доповнюють добре видимі здалека білі вапняки крейдяного періоду, що підносяться над Дністром і його притоками, - Смотричем, Збручем, Жванчиком, Ушицею, Тернавою. Багатими на рослинність є схили каньйону, прибережні луги і поля. Тут можна зустріти горицвіт, сон великий, ковилу, первоцвіт, ясинець білий, мигдаль степовий, ромашку лікарську, молодило російське і так далі.  Велика кількість реліктових, ендемічних і рідкісних рослин каньйону занесені в Червону книгу України.

У вапняках багато печер - гротів, частина з яких утворила сама природа, а останні з'явилися ще у в давні часи завдяки зусиллям ченців - відлюдників . Фантастичної краси пейзажі не лише тішать око, приголомшують уяву і заставляють затамувати подих, але і в змозі задовольнити всілякі вишукані смаки допитливих туристів.

Безліч природних (ботанічних, геологічних, палеонтологічних, спелеологічних), археологічних, культурних і історичних пам'ятників можна зустріти, подорожуючи долиною Дністра.

Особливий інтерес представляють пам'ятники природи загальнодержавного значення: Китайгородське відслонення (с. Китайгород), Смотрицький каньйон. Унікальними геологічними пам'ятниками є заповідні урочища: Залучанська печера (с. Нігин), товтра Першак з печерою, скеля Сокіл (с. Карачківці). Серед інших урочищ також варто відзначити живописну вапнякову гору Голова вітязя (с. Гирло ), Гору Теремець з аркою і карстовим містком над печерою (с. Каштанівка), Нігинські товтри над р. Смотрич.

На схилах каньйону виходять потужні джерела чистої води. Вони живлять струмки, які каскадами водопадів збігають вниз до Дністра, Стріпи, Джурина. На річці Джурин знаходиться самий високий рівнинний водоспад України - Червоноградський водоспад (висота 16 м, 2 каскади).

В с. Русилів тече глибоким яром до річки Стріпа потік, утворюючи каскад з 12 живописних водоспадів (найвищий досягає 14 м). Багаті дністровські береги цілющими джерелами мінеральних вод типу «Нафтуся», «Миргородська» і «Сатанівська».

У басейні Дністра на Поділлі відомо близько 100 великих і малих печер. Серед них одні з найдовших в світі : Оптимістична (240,5 км.), Блакитні Озера (134 км.), а також Вертеба (11 км.), Млинки (20 км.), Атлантида (3,8 км.), Кришталева (23 км.). Підземні лабіринти приголомшують красою різнокольорових кристалів з різними формами утворень. Деякі з печер в давнину використовувалися для проживання і культових потреб.

У  м. Могилів - Подільський, який розташований на березі Дністра, можна відвідати древній Лядовський монастир 1016 р. У відродженій нещодавно обителі цікаво оглянути келію Св. Антонія, побачити черепи святих отців в Костниці - кинітерії, попити лікувальної води з джерела Св. Антонія.

Якщо вигляд на Дністер з Лядовського монастиря вам здався б чудовим, то панорама, яку ви побачите з схилів Галицького скиту буде важко описати слова. Ця висота, ця блакить вгорі і зелене море внизу... Місце, де можна сісти на камінь, подивитися в далину і просто забути про час -  все це печерний монастир «Галиць».

Село Субіч - це місце, де каньйон Дністра зустрічається з Товтрами. На вузькій ділянці майже вертикальної скелі, притиснулися печери монастиря 14-15 ст.  ченців-відлюдників. А з вершини товтри Говда відкривається захоплюючий вигляд на каньйон.

Бакота в староруські часи була столицею Пониззя, а зараз лежить під водою Новодністровського водосховища. Але зберігся печерний монастир 11 ст, розташований на схилах Білої гори. Коли Св. Антоній залишив Лядову, він оселився в печерах Бакоти. Можна відвідати келії, залишки печерної церкви, господарські ніші. Хоч зараз монастир не діє, духовне життя продовжується - печери прикрашені іконами, рушниками, люди моляться і залишають записки. А екстрасенси стверджують: тут потужна позитивна енергетика. В обителі варто набрати цілющої води з будь-якого з 3-х джерел.

Цікаво оглянути православний монастир в с. Хрещатик. Він незвичайний тим, що зберігся печерний скит, зверху над ним в лісі церква 16 ст, а на вершині гори сучасний храм. Справа і зліва високі кручі, під ногами глибокий обрив, а попереду дугоподібний півострів в обіймах блакитної стрічки Дністра. 

Це захоплююча панорама міста Заліщики, яку мріють сфотографувати всі, хто любить панорамні зйомки.

Дністровське водосховище, неповторні природні комплекси, унікальні історичні пам'ятники, - це потужний рекреаційний ресурс, який використовується для активних видів відпочинку. Найбільший розвиток тут отримав водний і пішохідний туризм пізнавального і краєзнавчого характеру. Створюються нові туристичні маршрути: піші і кінні, водні і лижні, автомобільні і велосипедні.

Особливо швидко розвивається спортивний туризм - сплави по Дністру. Багато маршрутів починаються  на ділянці Лука Врублівецька і закінчуються в Бакоті. Також Бакота є улюбленим місцем відпочинку парапланеристів. 

У Кам'янець-Подільському районі добре розвинена водна інфраструктура. На берегах річки Дністер обладнані пляжі і зони відпочинку, функціонують декілька туристичних теплоходів, є можливість вибору водного відпочинку на будь-який смак – від рибалки до прогулянок на аквабайку і кильовій яхті.

Для любителів активного відпочинку з наметами є велика кількість місць, де можна розбити табір і відпочити на природі. Для тих хто любить комфорт і хто звик спати на природі в комфортних умовах є ряд прекрасних баз відпочинку. Хто хоче добре відпочити, приїжджайте на Дністровське водосховище (Дністровську Швейцарію), щоб насолодитися дивними пейзажами, свіжим повітрям і тишею. Чисте повітря подарує здоровий сон і відновить сили, зцілить краще за будь-які ліки, загартує і зарядить бадьорістю!

Джерело: gokamenets.com


Loading...