Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

На болото в Закарпатті повернулися вода та бобри

На болото в Закарпатті повернулися вода та бобри

Водно-болотне угіддя «Чорне багно» є найбільшою болотною екосистемою регіону, воно займає площу біля 15 га. Унікальністю цього високогірного болота, розташованого на висоті 840 м над рівнем моря, є велика потужність торфових покладів (глибиною до 5,9 м) та своєрідна рослинність.

У 50-х та на початку 60-х років минулого століття на природних потічках, що протікали через болото, були побудовані осушувальні канали. Це порушило природну рівновагу, змінилася екосистема болота.

В зоні осушувальної дії каналів понизився рівень ґрунтових вод, відповідно зменшилась вологість ґрунту. Внаслідок цього стала поступово зникати унікальна водно-болотна рослинність, її замінили злакові трави та інші рослини посушливих регіонів. У верхів’ї основного потічка, що протікає через всю територію болота, зникло велике джерело, із якого він брав свій початок. Багата водно-болотна рослинність збереглася тільки на окремих пониженнях та на невеликій площі у зоні так званого "куполу", де наявні особливо великі запаси торфу. Останній здатний добре затримувати надлишкову вологу.

«Проект повернення болота до природного стану передбачав часткове засипання штучно створених меліоративних каналів. Також було влаштовано загати (пересипи) на основному потічку болота. Це дозволить з часом повністю відновити природний водний режим екосистеми болота», – розповів Тарас Ямелинець, Всесвітній фонд природи WWF в Україні.

Надзвичайно важливим фактом є те, що при виконанні проекту, спрямованого на допомогу природі, й сама природа активно цьому сприяла. Так у потічку на території болота оселились бобри, які почали активно будували загати, внаслідок чого збільшився рівень води потічка і рівень ґрунтових вод. У 2013 році на болоті були помічені дикі качки.

В рамках проекту для еколого-просвітницьких цілей біля болота встановлено стенд, де відвідувачі парку можуть ознайомитись з інформацією про водно-болотне угіддя. Виконання проекту стало можливим завдяки фінансовій підтримці Всесвітнього фонду природи (WWF).Loading...