Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

У приватній колекції зберігається невідома картина «раннього» Шевченка – припущення науковців

У приватній колекції зберігається невідома картина «раннього» Шевченка – припущення науковців
Акварельний малюнок із зображенням вежі може належати пензлям великого Кобзаря, вважає шевченкознавець, заступник директора Інституту літератури ім..Т.Г.Шевченка Сергій Гальченко. Цей твір незабаром шанувальники творчості Кобзаря зможуть побачити на науково-освітньому порталі www.kobzar.ua. На слід малюнка науковець натрапив випадково: у розмові з знайомим художником з'ясувалося, що той колись продав колекціонеру акварель раннього Шевченка, яка не описана у жодній науковій праці. Розшукавши власника малюнка, Сергій Гальченко переконався, що це один із загублених творів мистецької спадщини Кобзаря. «Я майже на 100 % впевнений, що автор цієї роботи – Тарас Шевченко, хоча попередні експертизи цього і не підтверджують. Але робота з документами того періоду та досконале знання «руки» Шевченка дають мені усі підстави вважати, що це його твір», - зазначає С.Гальченко. 
 
Річ у тому, що майже половину своїх мистецьких творів Тарас Шевченко не підписував, тож сьогодні науковцям складно їх ідентифікувати. У зв'язку з цим навіть виокремився розділ «Сумнівне» у творчій спадщині Кобзаря, куди входять твори – мистецькі та літературні – авторство яких не доведене. Втім шевченкознавці, зокрема і Сергій Гальченко переконані, що громадськість все одно має ознайомитись з цими роботами. Тому наразі йдуть перемовини з власником «Акварельної вежі» про те, щоб від цифрувати роботу і розмістити її на порталі kobzar.ua.
 
Науково-освітній портал kobzar.ua запустили рік тому - до ювілею великого Кобзаря, за ініціативи Національного Центру «Мала академія наук України». На сьогодні - це найпотужніший Інтернет-ресурс, де зберігаються усі відомі нині факти про життя і творчість Тараса Шевченка. «Роботу над порталом ми розпочали влітку 2013-го, залучивши до неї більше тисячі спеціалістів. Провідні науковці-шевченкознавці і по сьогодні активно наповнюють портал новими даними. Передусім ми прагнули відкрити доступ громадськості до унікальних рукописів – листів, документів, художніх та мистецьких творів, оригінали яких зберігаються в архівах та музеях і недосяжні простим шанувальникам творчості Кобзаря», - підкреслює президент МАН Станіслав Довгий.
 
Так, для наповнення порталу були відцифровані десятки тисяч сторінок рукописної спадщини Шевченка, сотні малярських творів, архівних документів, листів, відео- та аудіозаписів. Зокрема, лише на порталі можна побачити повернені шевченківські раритети – рукописи, світлини, гравюри, які 1943 року були вивезені з України до Америки. 
 
Їх відшукали лише на початку 90-х років. «У житті і творчості Кобзаря лишається багато таємниць. Знайти і розкрити їх – важливо для науки, але не менш важливо донести ці факти до суспільства. Нам пощастило, що технології дозволяють це зробити» - зазначає С.Гальченко.
 
Окрім «Акварельної вежі» користувачі порталу kobzar.ua незабаром зможуть побачити ще декілька невідомих акварельних робіт Тараса Григоровича. Відомо, що кілька робіт протягом багатьох років зберігалися в приватній колекції художника і мистецтвознавця Адріана Прахова. Наразі ведуться перемовини з його нащадками про копіювання творів та розміщення їх на порталі. 
 
Прес-служба МАН України


Loading...