Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

"Впертий українець" Володимир Вернадський

"Впертий українець" Володимир Вернадський

Володимир Вернадський був основоположником комплексу сучасних наук про Землю, створив багато наукових шкіл. Студенти любили професора за те, що він єдиний захищав їхні права. На знак протесту проти утисків молоді він навіть пішов у відставку.

На науковому терені Вернадський зарекомендував себе як широко мислячий натураліст, який намагався створити великі природничо-наукові та світоглядні концепції. Що привертало до нього багатьох вчених і дозволило створити потужні наукові школи світового значення.

Українське коріння

Володимир Вернадський народився в 1863 році в дворянській сім'ї. Його батьки були відомими економістами та публіцистами, які ніколи не забували і про українське коріння.

Предок Володимира - Верна - під час визвольної війни українського народу 1648-1654 рр.виступав на боці козаків. Його діти служили в козацтві старшинами. Дворянство вислужив дід Василь, який відтоді став писатися Вернадським. Батько Володимира, Іван Васильович, народився у Києві, очолював кафедру в Київському університеті, з переїздом до Москви очолював кафедру в Московському університеті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як з'явилось українське козацтво

Через чотири роки після народження Володимира батьки переїхали в Харків. Сім'я часто відвідувала родичів на Полтавщині. Одного разу Володимир провів літо в садибі українського письменника Квітки-Основ'яненка.

Можливо, твори українських письменників, знайомство з побутом українців, і дали привід відгукнутися про циркуляр, який забороняв у Росії друкування українською мовою, такими словами: "Що це значить? Як це і для чого?"

Навчання

У 1873-1880 роках Вернадський навчався в гімназіях Харкова та Петербурга. Продовжив навчання в на природничому відділенні фізико-математичного факультету Петербурзького університету.

Молодий Вернадський був небайдужий до історії України. Зокрема, читав і польські книги про історію України. Написав статтю "Угорська Русь з 1848 г.». Під впливом батька Володимир віддав перевагу природознавству (що й стало приводом для вступу на фізико-математичний факультет). У званні кандидата наук він закінчив університет і залишився в ньому для підготовки до професорського звання.

Подружжя Вернадських (ліворуч) в оточенні родини. 

Крім того, займаючись практикою природознавства, Вернадський відвідував Україну, брав участь в одному з петербурзьких гуртків, де вирували дискусії, суперечки.

- Упертий українець, себі на думці, - так висловилася якось про Вернадського одна з учасниць гуртка.

Гоніння

На час першої російської революції Вернадський був відомим професором, а також борцем за вільнодумство, демократію. Громадська активність Вернадського "верхівці" була не до душі, й агентурні зв'язки збирали про вченого дані. На знак протесту проти урядової політики Володимир залишив Московський університет і переїхав до Петербурга, продовжуючи політичну і наукову діяльність.

Молодий Володимир.

Під час революції Вернадський працював у Тимчасовому уряді. Він не змінив своєї думки і після жовтневого перевороту не здає позицій, підписавши звернення, в якому були і такі слова: "... зусиллями народу буде покладено кінець пануванню насильників".

За наказом Леніна і Сталіна почалося переслідування тих, хто підписав звернення. Щоб врятуватися, Вернадський переїхав до Полтави.

Київ

У квітні 1918 року, коли до влади прийшов гетьман Скоропадський і було проголошено Українську державу. Вернадського запросили до Києва і він очолив Комісію з організації Академії наук і Української національної бібліотеки, а також комісію з питань вищої школи.

Володимир запросив до Києва ряд знайомих вчених з Москви. Близько 20 з них погодилися переїхати в нинішню столицю України. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 13 цитат Богдана Хмельницького, які надихають на боротьбу

Збереглося листування Грушевського та Вернадського щодо створення Академії наук. Вернадський хотів створити Академію зразок Петербурзької Академії наук. Грушевський же був проти:

- Ви знаєте, що у нас тепер немає достатньої кількості вчених-українців за межами українознавства. Отже, ми повинні звернутися до росіян. Пройде ще чимало часу, поки сили ці у нас з'являться, - зазначав Грушевський. 

- Важливо створити сильний центр наукових досліджень українського народу, його історії, його мови, природи України. Звичайно, треба вести ці дослідження в найширшому загальнолюдському масштабі. Треба якнайшвидше створювати кафедри і лабораторії, інститути, які спочатку, можливо, і будуть зайняті росіянами. Але становище скоро зміниться, так як посади в академії виборні. Дуже скоро заявлять про себе місцеві сили, - відповідав Вернадський.

Внесок Вернадського в науку

Вернадський зробив істотний внесок у мінералогію і кристалографію. Він розробив концепцію структури силікатів, висунув теорію каолінового ядра, уточнив класифікацію кремнеземистих з'єднань і вивчив ковзання кристалічної речовини, насамперед явище зсуву в кристалах кам'яної солі та кальциту.

Крім того, Володимир Іванович був автором генетичної мінералогії. Він встановив зв'язок між формою кристалізації мінералу, його хімічним складом, генезисом та умовами створення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 15 мудрих афоризмів Григорія Сковороди

Вернадський також сформулював основні ідеї та проблеми геохімії, в рамках якої ним були проведені перші систематичні дослідження закономірностей будови і складу атмосфери, гідросфери, літосфери. Вів геологічні дослідження радіоактивних елементів, поклавши початок радіогеології.

Сім'я 

У 1886 році Володимир одружився з Наталією Єгорівною Старицькою, з якою вони прожили разом 56 років "душа в душу і думка в думку". У їхній родині було двоє дітей: син Георгій (1887-1973), відомий дослідник російської історії, дочка Ніна Володимирівна Вернадська-Толль (1898-1985), лікар-психіатр; обидва померли в еміграції, у США.

Життя Вернадського було до кінця днів сповнене напруженою творчою роботою, допомогою людям, благодійністю, порятунком науки і людей в умовах радянського режиму. 

Останні роки

Під час другої світової війни Вернадського евакуювали в село Борове в Казахстані. У лютому 1943 року там померла його дружина Наталія Єгорівна. Втрата коханої важко позначилася на вченому.

У тому ж році він Вернадський повернувся з Казахстану в Москву. 25 грудня 1944 у нього стався інсульт. Помер Володимир Вернадський 6 січня 1945 в Москві. Поховали на Новодівичому кладовищі в Москві. 

Джерело: kp.ua


Loading...