Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Остання битва Петра Сагайдачного

Остання битва Петра Сагайдачного

Гетьман Петро Сагайдачний був легендарним політичним і військовим діячем. Під час його гетьманства козаки стали провідною суспільною силою. Він повернув Києву значення культурного і релігійного центру України.

Під час Хотинської війни Сагайдачному вдалося вмовити козаків надати допомогу польському війську в боротьбі проти султанської Туреччини. У битві під Хотином у вересні 1621 відважно воювали 40 тисяч козаків і сприяли розгрому турків. Це була остання битва гетьмана ....

ПОЧАТОК КІНЦЯ

Хоткевич з військом стояв під стінами Хотинського замку. Спочатку козаки розташувалися за півмилі від нього, але перед самою появою турків перебралися на берег Дністра. Назустріч до них йшло військо турецьке, що складалось з незліченних загонів, верблюдів і буйволів, коней і мулів. Вони зупинилися, піднявши ліс списів, які коливалися над загонами і племенами. Навколо лунала пронизлива східна музика і кінське іржання, крики погоничів, команда і спів зливалися в оглушливий хаос.

В полі, яке знаходилося між військами, почали з'являтися вершники. Вилітаючи з турецького табору, вони мчали, як божевільні, і з криком проносилися перед самим польським військом. При цьому посилаючи в бік поляків отруєну стрілу або посилаючи прокльони.

Часом який-небудь з козаків зривався, і противники сходилися в битві ... На полі почали з'являтися трупи.

Кількість сутичок зростала. Ось вони вже йдуть по всій лінії. Почали стріляти турецькі гармати. Їм у відповідали мортири і гаківниці. Хмари порохового диму закрили сонце. 

ПЕКЛО

Козаки, втомлені від постійного недоїдання, після обіду почали здавати позиції. Хоткевич вчасно помітив небезпеку вчасно і "дістав козир" - заховану в лісі угорську та німецьку піхоту. Вступив у бій і гетьман Сагайдачний зі своєю кіннотою.

Сутичка ставала все більш кривавою. Коні топталися по трупах і поранених. Угорці били по яничарах з мушкетів. Сагайдачний перебував у центрі пекла. Раптом він відчув, як в руку вп'ялася стріла. Спочатку гетьман не звернув уваги на поранення, проте незабаром відчув, що його стан почав швидко погіршуватися.

Стріла виявилася отруєною. Незважаючи на старання військового цирульника, Сагайдачний почувався дедалі гірше. Однак поле бою не покидав, з ранку до ночі керуючи військом.

ПЕРЕМОГА

Осінь вступала в права. Турки побудували міст на Дністрі, перекинувши гармати на інший берег. Сагайдачний наполіг на нічному нападі на турецький табір. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від скіфів і козаків до кіборгів. Історія українського війська 

Козаки підібралися до турків з боку річки. Ніч була хмарна, накрапав дрібний дощ. Над кручами майже не було охоронців, оскільки турки не очікували нападу з цього боку. Козаки швидко зняли вартових і розсипалися турецьким табором ... Багатьох вбили у сні, проте деякі прокинулися. Виникла неймовірна паніка і біганина.

Козаки запалили турецькі замети. Почалася стрілянина, яка розбудила польське військо, яке незабаром прийшло на допомогу козакам.

Сагайдачний був суперечливою фігурою в історії. Картина С. І. Васильківського

Це була перемога.

ПОХОРОНИ

Після бою слабкість звалила Сагайдачного. Він весь день спав важким, глибоким сном. Почалася лихоманка. Лікар прийняв рішення поїхати до Києва. Місто зустріло його першими глибокими снігами. Життя гетьмана поступово згасало. Йому не допомогли ні заморські лікарі, ні молитви ченців. 10 квітня 1622 гетьман Сагайдачний помер у власному будинку на Подолі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де заховані скарби Сагайдачного? 

Ховали його через три дні - на початку Великоднього тижня. Київська старшина і багаті міщани організували гетьману пишне поховання. Одягли Сагайдачного в білий саван. В руки поставили воскову похоронну свічку. Поховали його на території Києво-Братського монастиря.

Під час реконструкції Богоявленської церкви в 1690-х роках могила гетьмана була загублена, а в 1935 році знищили і саму церкву.

В даний час на території Києво-Могилянської академії реконструйована умовна могила Петра Конашевича-Сагайдачного.

Джерело: kp.ua


Loading...