Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Дорогами Закарпаття: вино, сакура і сміття

Дорогами Закарпаття: вино, сакура і сміття

Дорога на Закарпаття: Per aspera ad astra*

Закарпатське вино пахне вічністю. У цьому запашному букеті відчувається присмак грайливого сонця, ніжної рожевої сакури, працьовитих рук та бездоріжжя. Додавши до цього неймовірну природу та веселу гуцульську легковажність, ви отримаєте вінок вражень заради якого не шкода витрачених на подорож кількох днів. І коліс… 

*- Крізь терни до зірок 

 

Село Колочава (Міжгірський р-н Закарпатської області)

Дегустація цієї місцини сподобається любителям аскетичної екзотики. Якщо вже зважились на подорож автомобілем, залиште нарікання та увесь свій набір ненормативної лексики вдома. Спроби покращити дорожнє покриття були, але успіхом, вочевидь, не увінчалися. В історичному плані село багате древніми пам’ятками, про які ви і так зможете прочитати в Інтернеті. Ми ж порадимо ретельно і заздалегідь шукати місце для зупинки у приватних садибах, а також не розраховувати на багатий вибір закладів харчування. Краще беріть все необхідне з собою у дорогу. Колочава – місце для любителів старовини та зворушливих природних ландшафтів, а не розкошів.

Село Колочава, Міжгірський район Закарпатської області

Село Колочава, Міжгірський район Закарпатської області

Село Колочава, Міжгірський район Закарпатської області 

І ще одне. Коли будете у Колочаві, будь-ласка, не смітіть. Там і без вашого «внеску» є що прибирати…

Село Колочава, Міжгірський район Закарпатської області 

 

Високогірне Озеро Синевир 

Нехай вас не вводить в оману придорожній знак «14 КМ», що встановлений на околиці Колочави. Цю відстань доведеться долати понад годину, якщо їдете на легковику. Взагалі, озеро Синевир, яке входить до переліку «7 Чудес України», а також було оспіване у піснях та віршах, заслуговує на значно кращу логістику. Інколи здається, що простіше (і дешевше) буде проїхати до нього струмком, який протікає обабіч дороги.

Лайфхак: рекомендую цей відтинок дороги озвучити збіркою п’єс та оповідань Леся Подерев’янського. Це точно позбавить вас необхідності голосно лаятись та суттєво покращить настрій.

Однак мета короткої і емоційної мандрівки до озера таки варта тисячі ремонтів ходової авто.

Озеро Синевир 

Озеро Синевир 

Озеро Синевир 

 

Палац графа Шернборна ХІХ ст. 

Це наступна зупинка, яка заслуговує на особливу увагу під час цвітіння сакури (японської вишні). Палац також відомий як корпус санаторію «Карпати», бо сьогодні є його невід’ємною частиною. Цілком успішна доля, якщо зважити на те, що радянські функціонери полюбляли влаштовувати у старовинних українських замках туберкульозні диспансери. Сьогодні палац є популярним серед закарпатців місцем для весільного фото. Тому готуйтеся до того, що зробити якісне фото споруди та навколишнього парку без панночки у білій сукні буде не так просто.

Палац графа Шернборна ХІХ ст. 

Палац графа Шернборна ХІХ ст. 

На території парку розташований невеликий звіринець, в якому гуси ділять територію із зайцями і козулями.

Палац графа Шернборна ХІХ ст. 

 

Середнянський замок 

Про руїни замку у селі Середньому, що під самим Ужгородом, відомо не дуже багато. Воно і недивно – ви не знайдете на його стінах таблички «Пам’ятка архітектури - Охороняється законом». Єдиний напис, який прикріпили місцеві жителі, попереджає відвідувачів про ймовірність пожежі (поза сумнівом, це актуально для кам’яних руїн ХІІІ століття).

Середнянський замок 

Проте, радимо усім поспішати, аби побачити ці величні залишки історії рицарів-тамплієрів, які побудували форпост на східних рубежах Європи. За такого «турботливого» поводження ми можемо втратити цю цінну пам’ятку старовини - назавжди.

 

 

Невицький замок 

Не менш трагічна доля може в скорому часі спіткати ще одну твердиню – Невицький замок -  що розташований у мальовничому лісі неподалік Ужгорода. Зображення цього замкового комплексу прикрашає сьогодні етикетку «Закарпатського» коньяку, який можна придбати в українських супермаркетах за трохи більше ніж 100 грн. Один місцевий житель розповів нам, що вихідними днями з компанією друзів полюбляють насолоджуватись саме цим коньяком милуючись напівзруйнованими мурами та аварійними вежами Невицької фортеці. Держава не прикладає ніяких зусиль для відновлення пам’ятки. Буде дуже шкода, якщо Невицький замок залишиться як спомин на пляшках.

Невицький замок 

Невицький замок 

Невицький замок 

Невицький замок 

 

Чани Лумшорів 

Завершується подорож Закарпаттям у селі Лумшори, відомим своїми чанами та потоками мінеральної води та мальовничою природою. Тут, у колибі смакуючи витриману трирічну бринзу, яка не поступається за смаком та запахом французьким сирам з пліснявою, мимоволі задумуєшся про одночасну вічність і крихкість закарпатської культури та історії. Адже, окрім бограча, баноша та вина тут є унікальні місця, які створюють неповторну ауру. Ми просто зобов’язані зберегти та передати її прийдешнім поколінням.

А відсутність доріг, за словами одного епатажного місцевого жителя має неоціненну перевагу: взимку коровам та козам простіше спускатися з гір, бо рівний та якісно вкладений асфальт провокує ковзанку тварин. 

Село Лумшори, Закарпатська область 

Село Лумшори, Закарпатська область 

 Loading...