Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Українська медицина – на порозі прориву в клітинних технологіях

Українська медицина – на порозі прориву в клітинних технологіях
Фото: doctorpiter.ru

Міністерство охорони здоров'я України ініціювало зміни в умови ліцензування у сфері клітинних технологій, що відповідають вимогам Євросоюзу з дерегуляції законодавства. Зміни зможуть дати поштовх до вільного, конкурентного, розвитку цього інноваційного напряму медицини в Україні. Ініціатива була обговорена з приватними медичним бізнесом і отримала підтримку Антимонопольного комітету та Регуляторною служби України. Тепер вітчизняна наукова еліта чекає рішення Кабміну, яке має бути вже в січні 2016 року.

Зокрема, проект нових ліцензійних умов, передбачає дозвіл передавати окремі етапи технологічного процесу акредитованим в установленому законодавством порядку лабораторіям. Також Регуляторна служба України рекомендувала передбачити нормативи, які дозволять іноземним акредитованим лабораторіям проводити тестування біологічного матеріалу банків пуповинної крові без отримання ліцензії, що підвищить конкуренцію на ринку, і якість послуг, що надаються в рамках біотехнологій. Таке нововведення дозволить галузі активніше розвиватися, і зробить інноваційні методики лікування більш доступним для громадян.

На даний момент в Україні існує всього шість ліцензіатів. Троє з них є прихильниками дерегуляції ринку та співавторами проекту ліцензійних змін - Медична компанія ilaya, Медичний центр «Гемафонд» та Київська міська клінічна лікарня №4. Таку малу кількість ліцензіатів пов'язують з існуючими ліцензійними умовами, які зобов'язують компанії мати власну ПЦР-лабораторію, вартість якої обійдеться приблизно в 500 тис. Доларів США. Крім того, приміщення для такої установи має становити не менше 500 квадратних метрів, у той час як в Європі подібні лабораторії працюють в набагато менших за площею приміщеннях.

За словами Олексія Шершньова, генерального директора Медичної компанії ilaya, одного ініціаторів процесу, дана зміна дозволить гарантувати якість послуг, що надаються споживачам, за допомогою залучення вузькоспеціалізованих професійних лабораторій для проведення тестів і аналізів, а також захистить вже існуючих клієнтів банків пуповинної крові на випадок реорганізації або припинення діяльності банку. Крім того, ринок отримає нових гравців, що стимулюватиме розвиток клітинних технологій в Україні. Однак ініціатори змін побоюються «продавлювання» інтересів монополістів, які навпроти – вкрай зацікавлені в існуючому варіанті ліцензійних умов.

 Сьогодні використання клітинних технологій відкриває нову еру в медицині¸ оскільки такі методики використовуються в лікуванні незрощених переломів, відновленні шкіри після опіків, лікуванні цукрового діабету, крім того, відкривають перспективу лікування таких важких захворювань, як ДЦП, хвороба Альцгеймера і хвороба Паркінсона. Наприклад, український соціальний проект «Біотех-реабілітація поранених» вже прийняв на лікування з допомогою клітинних технологій більше 40 поранених в зоні АТО, яким в іншому випадку загрожувала ампутація пошкоджених кінцівок. Велика частина з них вже має високі результати лікування. А більш «молодий» соціальний проект «Банк шкіри. Лікування опіків» допоміг швидко відновити після опіків 9 постраждалих.Loading...