Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Як правильно провести святвечір перед Водохрещем: голодна кутя та ніч чудес

2278
Як правильно провести святвечір перед Водохрещем: голодна кутя та ніч чудес
Фото: pn.rv.ua

Увечері 18 січня українці відзначатимуть Хрещенський святвечір. східних районах цей вечір називали «голодною кутею», в Галичині — «другим Святвечором», «Щедрим вечором».

З появою вечірньої зорі, як і на Святвечір, сідали до родинної трапези. На вечерю подавались такі ж пісні страви, як і на «першу коляду». Знову чільне місце у вечері посідали традиційна кутя і узвар. У деяких місцевостях набирали, як і на Різдво, в миску по ложці усіх страв і ставили на підвіконні — для душ померлих.

Перш ніж сісти до вечері, хату обкурювали ладаном і зіллям, скроплювали всі її закутки свяченою водою, заїдаючи при цьому ритуальним печивом — паляницею чи пирогом. На стінах усіх приміщень вивішували паперові хрестики або малювали їх крейдою чи тістом, замішаним на освяченій у церкві воді. Після такого обходу господи щільно зачиняли двері й, помолившись, сідали до столу.

Вечеря відбувалася так, як і на Святвечір. Але, на відміну від першої, з цією вечерею пов’язаний звичай «проганяти кутю». Коли сім’я вставала з-за святкового столу, хтось з домашніх вибігав надвір. Палицею чи макогоном він гримав у причілок чистіну, вигукуючи:

                 Геть, кутя, з покуття,

А ти, узвар, іди на базар.

Так «проганяли кутю» здебільшого у східних районах України. У Галичині, зокрема на Гуцульщині, сідаючи до вечері, колись стріляли з пістолів. Цим ніби сповіщали про початок святвечірньої трапези та одночасно, за повір’ям, пострілами відлякували вовків. Після вечері, як і в різдвяні дні, ходили по хатах щедрувальники.

Магія Хрещенської ночі

Ніч під Водохреща була сповнена всяких чудес. Худоба, згідно з народним повір’ям, розмовляє між собою. Але той, хто підслухав би що розмов, мусив би померти. Чарівною стає і вода в криницях чи потоках. Ось чому колись старші члени родини не спали в ту ніч. Як тільки проспівали опівночі півні, вони бігли до потоку чи річки набрати цілющої води. За народним повір’ям, той, хто буде першим і замість води набере вина, відразу після смерті потрапить на небо. Набрану опівночі воду зберігали за образами на випадок поранення або тяжкої недуги.

Ворожіння на Водохреща

В ніч з 18 на 19 січня дівчата завжди ворожили, щоб дізнатись, хто їх суджені і чи пощастить в новому році зіграти весілля. До ворожіння можна ставитись серйозно, а можна сприймати як привід зібратись з подружками й від душі повеселитись. Пропонуємо кілька способів, які можна використати і в наш час.

Гадання на перехожих

Ввечері треба вийти дружною компанією на вулицю й запитувати ім'я першого зустрічного чоловіка. Яке ім'я чоловіка, так і будуть кликати нареченого.

Гадання на пиріжках

Потрібно на маленьких шматочках паперу написати різні пророкування на новий рік. Далі спекти пиріжки або печиво і, зробивши отвори в кожному, засунути скручені трубочками папірці у випічку. Звичайно, якщо неохота гаяти час на кухні, печиво чи пиріжки можна купити в магазині.

Гадання на наперстку

Хочете довідатися, чи вийдете в новому році заміж? Пограйте з подругами в "наперстки". Нехай вони покладуть під три перевернені чашки квітку, стрічечку й каблучку. А ви з питанням "Що мене очікує цього року ?" повинні вибрати одну із чашок. Якщо дісталася квітка - станете нареченою, якщо каблучка - вийдете заміж, якщо стрічечка - залишитесь вільною як вітер.

Гадання на воску

Це гадання - одне з найбільш стародавніх і улюблених нашими прабабцями (і багатьма поетами). У прозору склянку або глибоку тарілку наливають води й на дно кладуть каблучку без каменю, зняту з пальця тієї, що гадає. У ложці над полум'ям свічі розтоплюють віск або парафін зі словами "Гори-гори свіча, топися-палися віск, назви мені ім'я нареченого" різко виливають розплавлений віск у воду в центр кола. А потім уважно розглядають форму застиглої воскової фігури. Ще одне із тлумачень гадання на віск наступне: якщо віск розтечеться смужками - мають бути дороги, переїзди. Ляже зірочками - чекайте удачі на службі, у навчанні. Якщо утвориться людська фігурка - з'явиться новий друг, а якщо звір, значить є таємний недоброзичливець. Квітка означає заміжжя або зустріч з новою приємною людиною.

Гадання по тіні

Зімніть газету, надавши їй будь-якої форми, покладіть на блюдце чи металеву тацю й підпаліть. (Увага! Пам'ятайте про техніку безпеки при поводженні з вогнем!) Спостерігайте на білій стіні відблиски полум'я, а потім обережно повертайте блюдце з попелом, поки у світлі свічі, яку треба поставити за спиною, тінь не набуде явних обрисів.

Гадання на черевиках

Треба кинути із вікна що-небудь із взуття (туфлю, чобіт, черевик, пляжний тапочок, кросівку, босоніжку - однаково що, на твій вибір) і вийти слідом. Якщо пощастить, і викинутий черевичок знайдеться, треба уважно подивитися, як він лежить. Якщо носком до будинку, це означає, що в новому році дівчина не вийде заміж.

Гадання на гребінці

Лягаючи спати, під подушку кладуть гребінець і кажуть: "Наречений, суджений! Зачеши мені голову!" Хто присниться, той і наречений.

Гадання на ключі

Ворожать у компанії. Ключ кладуть у товсту книгу так, щоб його кільце (або дужка) залишалися зовні. Книгу щільно закривають, перев'язують і за кільце підвішують до гака. Ті, що зібралися навколо, чекають, коли книга зависне нерухомо, а потім кожна називає своє ім'я. Тій, на чийому імені книга почне обертатись, заміжжя (або зустрічі з новим коханням) не уникнути.

Гадання на яйці

В 12 годин ночі треба налити в об'ємну чашку (або прозору банку) води, додати в неї білок сирого яйця й поставити отриманий розчин в яке-небудь непримітне місце. Причому заглядати в чашку не можна рівно три години. Коли ж три години минуть, можна сміливо заглядати в чашку. У ній білок набув певної форми. І саме вона й розповість про долю на найближчий рік: ворота означають успіх у навчанні й роботі, серце - нове кохання іт.д.

Гадання на паркані

Якщо вам не терпиться довідатися напевно, чи не загрожує вам цього року заміжжя, то знайдіть де-небудь паркан і спробуйте обійняти його широко розведеними руками. А потім, не віднімаючи рук, спробуйте порахувати кількість обійнятих вами дощок. Якщо кількість виявиться парною, то весілля цього року не минути.

По матеріалам news.chortkiv.net.uatsikave.ostriv.in.ua

 Loading...