Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

UA around the world: 17 вражаючих фактів про українську діаспору в Бразилії

3224

Емігрантів можна розділити на кілька типів. Є такі, які при першій нагоді дременувши з України, намагаються максимально швидко асимілюватись в новій державі та критикують колишню неньку з особливим запалом.

 А є ті, які отримавши якісну освіту та досягнувши успіху закордоном, бережуть самобутність та вкладають в долю власного народу: хтось вчить, хтось відкриває фонди, хтось інвестує в бізнес, а хтось просто рекламує Україну в розмовах на кухні своїх іноземних помешкань.

M-Ukraine.com вважає, що в глобалізованому світі українці, які живуть закордоном є такими ж частинами народу, як львівяни чи волиняни. Іноді, емігрантам навіть більше вдається зберегти культуру та  традиції.

 А інакше як пояснити, що є в Бразилії місто, в якому частіше почуєш українську мову ніж у здебільше російськомовному Києві?

В проекті  UA around the world знайомимо вас з цікавими фактами про українську діаспору та її конкретних представників у всьому світі.

Ми недарма згадали Бразилію – унікальний випадок того, українські емігранти близько 100 років були  майже ізольовані від рідної землі , але зберегли звичаї предків.

Ми недарма згадали Бразилію – унікальний випадок того, українські емігранти близько 100 років були  майже ізольовані від рідної землі , але зберегли звичаї предків.

 1. В Бразилії проживає близько 500 000 українців. У штаті Парана, з населенням 10 млн - 400 тис. є вихідцями з України. В країні є міста з населенням до 50 тис. , де 75% — це українці та їхні нащадки.
   
 2. Першим українцем, який побував у Бразилії, вважають організатора і учасника навколосвітньої подорожі в 1803–1804 рр.
   
Унікальне фото: з'їзд козаків Бразилії, Прудентополіс, перша половина ХХ ст.
Унікальне фото: з'їзд козаків Бразилії, Прудентополіс, перша половина ХХ ст. 
 1. Після скасування у Бразилії рабства (1888 р) там виникла велика потреба у робочій силі. Комусь з оточення бразильського імператора Педру ІІ спало на думку стимулювати імміграцію з Австро-Угорщини, в першу чергу серед українців та поляків. Тоді в Галичину полетіли тисячі вербувальних листів українською мовою.
   
 2. Цікавий випадок трапився у 1895 році, коли в місто-порт Паранагуа (штат Парана) прибули 5 тисяч українців. Чоловіки в кожухах, у смушевих шапках, жінки в хустках і довгих спідницях здавалися бразильцям вихідцями з іншого, казкового світу. Тому про всяк випадок влада вирішила охрестити новоприбулих.
   
 3. Дуже мало хто з української громади Бразилії бував в Україні. Головна причина – нестача грошей.  Багато українців займаються в Бразилії сільським господарством: вирощують кавуни, тютюн, кукурудзу, тримають корів і свиней.
   
 4. Найбільше українців проживає у штаті Парана та у містах: Крім того, українська громада представлена в містах штатів Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Ріо-Грандедо-Сул, Мато-Гроссо, Гояз.
   
 5. Бразильці дуже вдячні українцям за те, що навчили їх свого часу вирощувати жито й пшеницю, але тепер скаржаться, що вони аж занадто консервативні в технологіях.
   
 6. Розлога сосна «пінейро» стала для наших земляків у Бразилії сакральним деревом. У голодні роки на чужині українці навчилися використовувати плоди цього дерева, які перемелювали у борошно.
   
 7. В деяких бразильських школах вчать українську мову як іноземну. І вона стає все популярнішою серед місцевих жителів.

  20-річний бразилець вчить на YouTube своїх співвітчизників українській мові​

 8. У списку відомих бразильців із українським корінням в португальській Вікіпедії 35 прізвищ. Серед них – вчителька Марія Берушко, яка героїчно загинула, рятуючи дітей під час пожежі у школі, поетеса Гелена Колодій, політична діячка Серіс Слесаренко, художник Мігел Бакун, співачка та телеведуча Еліана, режисер Ектор Бабенко та ін.
 9. 19 січня 2010 року президент Федеративної Республіки Бразилія Луїс Інасіу Лула да Сілва підписав закон, згідно з яким 24 серпня проголошено в Бразилії національним Днем української громади.                                             
                                        Прудентополіс – свій Тернопіль у Бразилії
              (
  наступні пункти присвятимо особливому місцю, яке заслуговує особливої уваги)

 10. Прудентополіс, або Прудентопіль (за аналогією з Тернополем) української громади Бразилії. 60 відсотків жителів тут складають українці – в основному переселенці з Тернополя.

 11. Прудентополіс живе за українськими звичаями – тут вбираються в вишиванки, співають українських пісень, слухають українські новини і частують борщем.

 12. На території лише одного муніципалітету Прудентополіс майже 50 українських храмів - Української греко-католицької та Української автокефальної православної церков.

 13. Фірмова страва в Прудентополісі – вареники з чорною квасолею – мікс української та бразильської кухонь.

 14. В 50-х роках онук іммігрантів Діонізіо Опушкевич почав тут виготовляти українську ковбасу, яка пізніше стала відомою на всю Бразилію. Цікаво, що сама ковбаса називається «Краківська», оскільки була названа Опушкевичем на честь найкращого друга – польського переселенця.

 15. В місті знаходиться музей української еміграції "Тисячоліття", де  зібрана вся історія нашої діаспори у Бразилії. Від листів імператора, про які ми писали вище  до сучасних гривень та фото Львова та Києва.Loading...