Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Лист запорожців турецькому султану

1103
Лист запорожців турецькому султану

Лист запорожців турецькому султану - найбільш відома письмова пам'ятка історії Запорізької Січі.

Найбільш ранні російські рукописи «листування турецького султана з козаками» і німецьке листове видання XVII століття містять короткий варіант тексту без ненормативної лексики. У творі йдеться не про запорізьких козаків, а про чигиринських козаків. Великі варіанти послання, в яких лист султана звернено до запорожців, з'являються тільки в рукописах середини XVIII ст. У популярних публікаціях (друкованих та електронних) для того, щоб підвищити інтерес до пам'ятки, часто поєднують тексти листа султана з рукописів XVII століття і розлогі, багаті ненормативною лексикою тексти середини - кінця XVIII століття.

Існує кілька варіантів тексту листа, запропонований нижче вважається канонічним (наводиться по виписці з книги Дарвінського збірника історії Запорізької Січі, що зберігається в Державній публічній бібліотеці (нині Російська національна бібліотека) Санкт-Петербурга, послання належить до кінця XVII століття, в даний час такого збірника в фондах РНБ немає)

Лист турецького султана до козаків

«Я, султан і владика Блискучої Порти, син Ібрагіма I, брат Сонця і Місяця, внук і намісник Бога на землі, володар царств Македонського, Вавилонського, Єрусалимського, Великого і Малого Єгипту, цар над царями, володар над володарями, незрівнянний лицар, ніким НЕ переможний воїн, володар древа життя, невідступний охоронець гробу Ісуса Христа, попечитель самого Бога, надія і утішник мусульман, залякувач і великий захисник християн, наказую вам, запорізькі козаки, здатися мені добровільно і без жодного опору і мене вашими нападами не змушувати турбуватися».

    Отвiт Запорожцiв Магомету IV
    Запорізькі козаки турецькому султану!

    Ти, султан, чорт турецький, і проклятого чорта брат і товариш, самого Люцифера секретар! Який ти в чорта лицар, коли голою сракою їжака не вб’єш? Чорт висирає, а твоє війско пожирає. Не будеш, сучий ти сину, синів християнських під собою мати. Твого війська ми не боїмося, землею і водою будемо битися з тобою, распройоб твою мати.

   Вавилонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський броварник, олександрійський козолуп, Великого та Малого Єгипту свинар, вірменський злодіюка, татарський сагайдак, кам’янецький кат, в усього світу й підсвіту блазень, самого гаспида онук і нашого хуя крюк. Свиняча ти морда, кобиляча срака, різницький собака, нехрещений лоб, матір твою вйоб.

    От так тобі запорожці висловили, плюгавче. Не будеш ти і свиней християнських пасти. Теперь кінчаємо, бо числа не знаємо і календаря не маємо, місяць у небі, рік у книзі, а день такий у нас, який і у вас, за це поцілуй у сраку нас!..

    Підписали: Кошовий отаман Іван Сірко з усім кошем Запорізьким

Джерело: Wikipedia


Loading...