Перед смертю відомий український художник попросив дружину спалити 250 його картин, створених під тиском цензури

У кожного художника свій хрест. Хтось все життя несе тягар критики і злиднів. Хтось бореться з особистими демонами, страждаючи від психічних розладів. Хтось веде війну з системою або пізнав біль вигнання.

Свій хрест був і у великого українського художника Миколи Глущенка. Напевно, в історії українського мистецтва складно знайти настільки багатогранну і суперечливу особистість. Історію про талановитого українця з дивовижною долею пишеЮлія Волошина у Forbes.ua.

Він був одним з найуспішніших і модних художників у Парижі. Його роботи виставляли поруч із творчістю Пікассо, Матісса, Ван-Гога. Гітлер вважав його одним з кращих пейзажистів Європи. Але була й інша сторона медалі. Він був радянським розвідником. Але перш за все він був людиною, яка просто хотіла повернутися додому.

А починалося все так. Микола Петрович Глущенко народився 17 вересня 1901 в Новомосковську, нині це Дніпропетровська область. У дев’ять років він поступає вчитися в Комерційне училище в Юзівці (Донецьк), але вже тоді проявляє неабиякі здібності до малювання: копіює картини з козаками, готує декорації для аматорських вистав.

Зима

«Зима» 1955 року

В сімнадцять молодий Глущенко був мобілізований до лав білогвардійців. Незабаром із залишками розбитої армії Микола потрапляє в табір для військовополонених у Польщі, звідки біжить до Німеччини.

Спочатку йому доводиться тут важко без даху над головою, мови та професії. Але незабаром доля подарує талановитому юнакові прекрасну освіту і знайомство з видатними культурними діячами його часу.

Глущенко йде навчатися малюванню в школу-студію Ганса Балушека, відомого своїм хорошим ставленням до пролетаріату. Талант Миколи помічають заможні українські емігранти. Гетьман Скоропадський оплачує його освіту в Берлінській вищій школі образотворчого мистецтва. Обдарованого юнака підтримують представник УНР в Берліні професор Роман Смаль-Стоцький і письменник Володимир Винниченко. Молодий художник заводить дружбу з Олександром Довженком, що працював у той час у радянському консульстві в Берліні. Існує версія, що саме Довженко сприяв вербуванню Миколи спецслужбами СРСР. Олександр Петрович розповідає Глущенку про Україну – прекрасну і тепер таку далеку. Художник мріє повернутися на батьківщину. Але ціна повернення колишнього білогвардійця висока – він повинен стати розвідником.Подвійне життя
«Паливода», 1970-ті рр.;

У 1925 році, після здобуття освіти, Микола вирушає до столиці мистецтва – Парижу. Тут до нього приходять успіх і визнання. Глущенко добре заробляє, малюючи портрети знатних персон. Незабаром він відкриває художнє ательє на вулиці Волонтерів, 23, яке стає місцем зустрічей для інтелігенції, іноземних чиновників, емігрантів.

Глущенко веде богемне життя, у нього багато знайомих в світських колах. Він молодий, талановитий, освічений і гарний, вільно володіє німецькою та французькою. Разом Володимиром Винниченком він критикує Пікассо і організовує перший в Парижі нудистський пляж. Здається, життя молодого художника приємна і безтурботна. Але це тільки здається. Глущенко веде подвійну гру. Адже він не тільки художник, а й агент розвідки Ярема.

В цей час він передає в Москву цінну інформацію, отриману завдяки широкому колу знайомств. Наприклад, спілкуючись з впливовим бельгійським комерсантом Андре Мірабо, Глущенко видобуває понад двісті креслень військової техніки. У 1935 році Микола Петрович, охоплений лихими передчуттями, просить дозволу терміново повернутися в Союз. Але йому це вдасться зробити тільки через рік. В 1936-му художник отримує кімнату в московській комуналці площею 9 квадратних метрів.Схили над рікою
«Схили над рікою», 1960-ті рр.

Але Миколу Петровича чекає ще одне важливе завдання. В 1940 Глущенко за дорученням спецслужб організовує виставку радянського мистецтва в Берліні. Він на п’ять місяців раніше Ріхарда Зорге повідомляє Сталіну про підготовку Німеччини до війни з Радянським Союзом. В останній день виставки її відвідує керівництво Рейху на чолі з Ріббентропом, який почесно вручає Глущенку альбом акварелей Гітлера.

У 1944 році Микола Глущенко нарешті зміг оселитися в Києві. Тепер він повністю присвячує себе живопису – кар’єра шпигуна підійшла до кінця. У Києві у художника простора майстерня на останньому поверсі найвищої будівлі. До творчості Микола Петрович відноситься відповідально і дисципліновано: з раннього ранку він вже біля мольберта.

Але повністю вільним Глущенко бути не може – його засуджують за імпрессіоністічную манеру, намагаються зламати. В цей час художник змушений писати роботи в дусі соцреалізму. Перед смертю в 1977 році Глущенко заповідає своїй дружині спалити двісті п’ятдесят своїх полотен – картини, які були створені під тиском цензури. Микола Петрович не хотів, щоб про його творчість судили за такими роботами.

Думаю, ми до цих пір дуже мало знаємо про те, ким насправді був Микола Глущенко. Одне відомо точно: він до кінця свого життя залишався вірним творчості і дуже любив Україну.Микола Глущенко залишив у спадщину понад 10 000 робіт. Саме в них – в яскравих чистих кольорах, в зачаровних поетичних пейзажах – проявляється весь характер художника. Його правда, його любов, віра і біль – все в цих роботах. Вони і є найголовніше свідоцтво, найважливіший документ.

Related Posts

by
Previous Post Next Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

0 shares