Modern Ukraine

Be the story, be the change

Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал

facebook twitter

Як виникло українське козацтво

5955
Як виникло українське козацтво

На момент виникнення козацтва на території України (до речі, на той час в світі не було такого явища як козацтво) сама країна була ареною, полем бою трьох могутніх держав-сусідів — Польщі, Туреччини і Росії. Козацтво на той час було протиотрутою, що допомогло зберегти українців як націю.

Перші згадки про козаків були у 1480 році. На той час козаки — лише неконтрольовані банди людей, що складалися з втікачів та злодіїв. Але були в лавах козаків і селяни — втікачі, які не витримали жорсткого гніту та кріпацького життя. Кількість козаків росла, і їх кількість збільшувалась за рахунок селян, злодіїв та шукачів пригод. Іноді цілі села ставали на бік козаків. Зараз поясню.
Король Польщі не мав постійної армії, яку необхідно було утримувати. Та таку армію мали польські шляхтичі. І коли наступала війна король закликав до бою панів, а ті в свою чергу — своє військо. До речі, кожен шляхтич власне фінансував своє військо, в тому числі і зброю та обмундирування. Таким чином за короткий проміжок часу у польського короля було своє військо. Та в кінці війни король сплачував шляхті золотом та землею.

Незабаром польська земля була роздана між панами, тому король вирішив роздавати землю на Україні, в Дикому полі. Але умови там були дуже складними для сільського господарства, тому деякі пани переселяли в Дике поле селян і давали їм відстрочку, тимчасову «вольную» — строком на двадцять — тридцять років. Та за цей час вже підросло нове покоління українців, вільних українців. І більшість з них збиралася залишатися вільними і надалі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 13 цитат Богдана Хмельницького, які надихають на боротьбу

Ось тому цілі села вставали на бік козаків. Та вперше козаки стали становити загрозу поневолювачам після появи Байди Вишневецького, який зміг об’єднати всіх козаків та побудував першу Запорізьку Січ на о. Хортиця. Та це вже інша історія.Loading...